2019 Cyber Security Predictions / 2019 Siber Güvenlik Öngörüleri

2018 yılını Security anlamında iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık. Peki, “2019 yılı Siber Güvenlik açısından nasıl bir yıl olacak? ve “2019 için ne gibi tahminler yapılıyor?” sorularına alıntılar yaparak cevap vereceğiz.

Konu başlıklarına geçmeden önce, San Francisco Chief of MIT Technology Reviewer Martin Giles tarafından 02.01.2018 tarihinde yazılan “Six Cyber Threats to Really Worry About in 2018” adlı yazıdan satır başlıkları alarak başlamak istiyorum;

-More huge data breaches

-Ransomware in the cloud

-The weaponization of AI

-Cyber-physical attacks

-Mining cryptocurrencies

-Hacking elections (again!)

Bu başlıkların 2019 yılında da önemini arttırarak devam edeceği öngörülüyor aslına bakarsanız. Onun dışında yine inceleme fırsatı bulduğum Symantec ve Sophos tarafından yayımlanan raporlarda da 2019 için aşağıdaki başlıklara dikkat çekiliyor;

-Attackers will exploit AI systems and use AI to aid assaults

-Defenders will depend increasingly on AI to counter attacks and identify vulnerabilities

-Growing 5G deployment and adoption will begin to expand the attack surface area

-IoT-Based more dangerous DDOS attacks

-Capture data in transit

-Chip attacks

-Growing security and privacy concerns (GDPR)

-Malware is not slowing down

-Malicious email messages, risky file types

-Ransomware isn’t going away

Burada bir diğer önemli husus da her zaman belirttiğim gibi bilgi güvenliği eğitimlerinin şirket içi A’dan Z’ye tüm personele verilmesidir. Unutulmamalıdır ki, geçmiş yıllardaki veri sızdırmalarının büyük bir kısmı çalışanlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Tehlikenin sadece dışardan geleceğini düşünmek yanlış bir düşünce olacaktır.

Son olarak 2019 yılının, geçen senelere nazaran çok daha güvenlikli geçmesini temenni ediyor ve yeni yılınızı tebrik ediyorum.

Referans #1

Referans #2