Connect to Raspberry Pi 3 Model B with SSH

Bu makalede, SSH ile dizüstü bilgisayarınızdan Raspberry Pi 3 Model B nasıl bağlanacağınızı anlatacağım. Öncelikle ihtiyacınız olan şeyleri zaten biliyorsunuzdur ancak hatırlatmakta fayda var.

  • RJ45 Ethernet kablo
  • SD Card (minimum 8GB)
  • Micro USB Power Cable (5V)
  • Raspberry Pi 3 Model B

RASPBIAN JESSIE WITH PIXEL linkinden işletim sistemini indirebilirsiniz. Dosya zip halde ineceği için Windows bilgisayarlar “7Zip”, Macintosh bilgisayarlar ise “The Unarchiver” programlarını kullanabilir. Her ikisi de ücretsizdir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra işletim sisteminin SD Card’a yazılması gerekmektedir. Bunun için Windows bilgisayarlar “Win32DiskImager“, Macintosh bilgisayarlar “PiFiller” programlarını kullanabilir.

Yazma işlemi sorunsuz tamamlandıysa SSH özelliğinin enable edilmesi gerekmektedir. Bunun için SD Card içerisinde “ssh” dosyasının yaratılması lazım.

Raspberry Pi boot işleminde ssh dosyasını arıyor eğer bulamazsa “Connection Refused” hatasını veriyor. Eğer böyle bir hata alıyorsanız ssh enable değil demektir. Boot işlemi sırasında sıkıntı çıkmadıysa ve bağlantı sağlandıysa Pi ssh dosyasını otomatik siliyor.

ssh dosyasını yarattıktan sonra Raspberry Pi RJ45 ethernet kablosuyla bilgisayaranıza bağlayın. Bilgisayarınızın network özelliklerinden Wi-Fi tıklayın ve paylaşıma açın.

Wi-Fi paylaşıma açıldıktan sonra Pi IP aynı bloktan IP almalıdır.

Putty kullanarak SSH ile Raspberry Pi bağlanmak istiyorsanız Xming kullanmanız gerekmektedir. Putty SSH bağlantı sırasında “Network error: Connection timed out” hatası alıyorsanız muhtemelen girdiğiniz IP adresi hatalıdır. Doğru IP girmenize yardımcı olmak için Advanced IP Scanner programını öneriyorum. Bu makalede MobaXterm kullanılarak Raspberry Pi ile bağlantı sağlanmıştır.

Remote host kısmına Pi IP adresini veya hostname girebilirsiniz.

Default

login as: pi

password: raspberry

startlxde komutu ile GUI başlatıyoruz.

Raspberry Pi 3 kullanıma hazır. Gelsin IoT projeler.